Cinsel Sağlık

Tanısı, Teşhisi ve Tedavisi

Cinsel Sağlık

Cinsel sağlık, bireylerin, çiftlerin ve ailelerin genel sağlığı ve refahı ile toplulukların ve ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınması için oldukça önemlidir.

CİNSEL SAĞLIK NEDİR?

Cinsel sağlık, bireylerin, çiftlerin ve ailelerin genel sağlığı ve refahı ile toplulukların ve ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınması için oldukça önemlidir. Doğru yönde geliştirilen cinsel sağlık, cinselliğe ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygılı bir yaklaşımın yanı sıra, zorlama, ayrımcılık ve şiddet içermeyen, zevkli ve güvenli cinsel deneyimler yaşama becerisini insanlara kazandırır.  Erkeklerin ve kadınların sağlıklı bir cinselliğe ulaşabilmesi şunlara bağlıdır:

 • Seks ve cinsellik hakkında kapsamlı, kaliteli bilgiye erişim
 • Karşı karşıya kalabilecekleri riskler ve korunmasız cinsel aktivitenin olumsuz sonuçlarına karşı savunmasızlıkları hakkında bilgi
 • Cinsel sağlık hizmetlerine erişim olacağı
 • Cinsel sağlığı onaylayan ve destekleyen bir ortamda yaşamak

“Cinsel Sorunlar, Cinsel Sağlık, Erken boşalma sorunları, tedavisi. Mastürbasyon yapma, kısırlık. uzman doktor M. Remzi Erdem, Ürolife”

Cinsel sağlıkla ilgili sorunlar geniş kapsamlıdır ve cinsel yönelim ve kimliği, cinsel ifadeyi, ilişkileri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları, sağlıklı bir üreme hayatı ve gebeliği ve cinsel hazla ilgili problemeleri kapsar. Cinsel sağlık konusunda yanlış ve yetersiz bilgi ve özensizlik aşağıdakiler gibi olumsuz sonuçlara da neden olabilir:

 • İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV),
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar 
 • Üreme yolu enfeksiyonları 
 • Enfeksiyonlara bağlı olumsuz sonuçlar (kanser ve kısırlık gibi)
 • İstenmeyen gebelik ve kürtaj
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Cinsel şiddet

CİNSELLİK KONUSUNDA EĞİTİMİN ÖNEMİ

Özellikle ergenlik döneminde cinsellik konusuna ilgisi artan bireylerin bu bilgilere günümüzde ulaşması oldukça kolaydır.  Fakat ulaşılan bilgilerin güvenilirliği ve yeterliliği konusunda çok sayıda soru işareti vardır. İnternet ortamında elde ettiği yanlış bilgilerle veya hiçbir bilgisi olmadan hareket eden gençlerin hayatları boyunca kendileri için ciddi sorun oluşturabilecek problemleri edinmeleri içten bile değildir. Bu durumların başında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, üreme ile ilgili hastalıklar, ergenlik gebeliği, istenmeyen gebelikler, sağlıksız şartlarda gerçekleştirilen kürtaj, cinsel travmalar ve buna bağlı kazanılmış cinsel sorunlarla karşılaşma ihtimali vardır. 

Önlenebilir bu sorunları doğru cinsel eğitim sayesinde ortadan kaldırma şansımız vardır.

“Cinsel Sorunlar, Cinsel Sağlık, Erken boşalma sorunları, tedavisi. Mastürbasyon yapma, kısırlık. uzman doktor M. Remzi Erdem, Ürolife”

ERKEK CİNSEL SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

Erkek cinselliğinde karşılaşılan sorunları iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Birincisi cinsel birliktelik esnasında karşılaşılan sorunlar, ikincisi ise üreme sağlığı ile ilgili sorunlardır.

Sertleşmenin yetersizliği veya hiç olmaması, erken veya geç boşalma, cinsel isteksizlik bu sorunlardan en sık karşılaşılanlarıdır. 

Üreme sağlığı ile ilgili sorunlar ise geçirilen bakteriyel veya viral (Kabakulak, covid19) enfeksiyonlara bağlı sağlıklı spermlerin üretilememesi veya meni ile dışarı atılamaması durumudur. Bu tür sorunlarla ilgili mutlaka bir ürolog ile irtibata geçerek muayene olmakta yarar vardır. 

“Cinsel Sorunlar, Cinsel Sağlık, Erken boşalma sorunları, tedavisi. Mastürbasyon yapma, kısırlık. uzman doktor M. Remzi Erdem, Ürolife”

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Cinsel terapi, özel bir psikoterapi türüdür ve bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşarak zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan genel bir terimdir. Seks terapisi yoluyla, bireysel terapide veya çiftlerde veya aile terapisinde cinsel işlev, cinsel duygular ve yakınlık ile ilgili endişelerinizi giderebilirsiniz. Seks terapisi her yaş, cinsiyet veya cinsel yönelimdeki bireyler için etkili olabilir.

Cinsel terapi genellikle cinsel sağlık ve ilişki sağlığı ile ilgili konularda ileri düzeyde eğitim almış lisanslı psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, doktorlar veya lisanslı terapistler tarafından sağlanır.

Seks terapistlerinin müşterilerle, ofiste veya başka herhangi bir yerde cinsel teması yoktur. Fiziksel teması içeren cinsel koçluk, ana akım seks terapisinin bir parçası değildir.

Seks terapisi, sınırlı sayıda seans ile tipik olarak kısa sürelidir. Ancak tedavi planları, ele alınan endişelere ve hedeflere bağlıdır.

“Cinsel Sorunlar, Cinsel Sağlık, Erken boşalma sorunları, tedavisi. Mastürbasyon yapma, kısırlık. uzman doktor M. Remzi Erdem, Ürolife”

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR?

Bireyin karşı cinse karşı cinsel arzu hissetmeme ve buna bağlı etkili bir cinsel ilişki yaşayamama ve cinsel performansında istemsiz bir kayıp halidir. Bu durum birçok nedenden kaynaklanabilir:

 • Psikolojik sorunlar
 • Stresli yaşam
 • Yorgunluk
 • Hormonal bozukluklar
 • Uyku dengesinde bozulma
 • Aşırı kilo
 • Kronik hastalıklar
 • İlaçlar

İsteksizlik ile karşılaşılan hastanın tıbbi öyküsü detaylı bir şekilde incelenerek nedene yönelik bir tedavi planlaması yapılarak sorunun ortadan kalkması sağlanabilir. 

Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.