SSS

Taş hastalıkları, taş düşürme, kum dökme, HoLEP, ereksiyon sorunu, erken boşalma, çocuk üroloji, cinsel sorunlar...

Sıkça Sorulan Sorularınız

Üriter taş hastalıkları, prostat ve sorunları, cinsel sağlık bilgileri ve cinsel sağlık sorunları hakkında sık sorduğunuz soruların cevaplarını paylaşıyoruz. Cevabını bulamadığınız sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • HoLEP Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?
 • HoLEP Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?
 • Prostat İlaçla Nasıl Tedavi Edilir?
 • Böbrek Taşı Kimlerde Daha Sık Oluşur?
 • Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?
 • Erken boşalma hangi yaşlarda daha sık görülür?
 • Mastürbasyon alışkanlığı erken boşalmaya neden olur mu?
 • İdrar kaçırma nedir?
HoLEP Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?
Daha önce verilen ilaç tedavilerinden fayda görmeyen veya prostat büyümesine bağlı komplikasyonlar gözlenen hastalarda HoLEP uygulanabilir. Büyüyen prostat bezi idrar kanalını tamamen kapatıp sonda takılması gereken hastalar, idrarda kanaması olanlar, mesane taşı olanlar, böbrek fonksiyonlarında bozulması olanlar ve kan sulandırıcı kullanıp diğer yöntemlerin uygulanamadığı hastalarda HoLEP uygulanabilir.
HoLEP Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

HoLEP yöntemi iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle cerrahi gerektiren bütün hastalara uygulanabilir. Bu hastalar:

 • Daha önce ilaç tedavisi alıp fayda görmeyen hastalar
 • İdrar yapamayıp sonda takılması gereken hastalar
 • Büyüyen prostat nedeniyle böbreklerinde şişme olan hastalar
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve kanaması olan hastalar
 • İdrar kesesinde taşı olan hastalar
Prostat İlaçla Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesine bağlı şikayetleri olan hastalara ilk olarak yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. En çok başvurulan ilaçlar alfa-blokerler (silodosin, tamsulosin, alfuzosin, terazosin, doksazosin), 5-alfa redüktaz inhibitörleri (dutasterid ve finasterid) ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleridir (tadalafil). Bu tedavilerin dışında bazı bitkisel tedaviler de vardır ancak etkinliği düşük ve tartışmalıdır.

Böbrek Taşı Kimlerde Daha Sık Oluşur?

Taş oluşumunda cinsiyet, genetik, çevresel faktörler ve diyet başlıca etkenlerdir. Taş hastalığı erkeklerde sıktır. Özellikle ailesinde taş hastalığı olanlarda risk 2.5 kat artmıştır. Doğu Avrupa, batı Asya ve orta doğuda daha sık, Afrika ve Amerika’da daha nadir görülmektedir. Obezite de taş hastalığı riskini artırmaktadır.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek içinde oluşan küçük boyuttaki taşlar hareket ederek idrar yollarına düşebilir. Bu durum daha dar olan idrar kanalını (üreter) tıkayarak böbrekte şişmeye ve şiddetli ağrıya sebep olur. Bu hastalarda ağrının dindirilmesi ilk önceliğimizdir. Taş idrar yolundan kolayca düşebilecek boyuttaysa (10 mm’den küçükse) idrar kanalını genişleten ilaçlar ile taşın daha kolay düşmesi sağlanabilir. Bu amaçla en yaygın kullanılan ilaçlar prostat ilaçlarıdır (alfa bloker ilaçlar). Prostat ilaçları idrar kanallarını genişletici özellikleri nedeniyle özellikle üreter taşlarının tedavisinde etkindirler. Hastaların hareket etmeleri, bol sıvı almaları da tavsiye edilir.

Erken boşalma hangi yaşlarda daha sık görülür?

40 yaş altındaki erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erkeklerin %30-70’i hayatları boyunca farklı şekillerde bu sorunla karşılaşıyor.

Mastürbasyon alışkanlığı erken boşalmaya neden olur mu?

Ergenlik döneminde kazanılan yanlış mastürbasyon alışkanlığı kişinin hızla orgazma ulaşmayı hedeflemesinden dolayı boşalmanın hızla gerçekleşmesini sağlar. Bu durum ileriki dönemlerde de alışkanlık şeklinde devam ettirildiğinde öğrenilmiş bir davranış olarak erken boşalma sorunu ile sonuçlanabilir.

İdrar kaçırma nedir?

İdrarı tutun mekanizmalardaki bozulmaya bağlı olarak idrar kontrolünün kaybedilmesi durumudur. Yaşlanmayla birlikte şikayetler artmaktadır ve 60 yaş üstü kadınların %38-55’inde idrar kaçırma sorunu görülmektedir. Herhangi bir yaş grubunda kadınlarda erkeklere göre idrar kaçırma oranı 2 kat daha fazladır.

Ürolife Bülten

İndirin


Periyodik olarak yayınladığımız bültenimizi indirebilirsiniz. Taş hastalıkları, prostat sorunları, cinsel sağlık ve cinsel hastalıklar konusunda yazı ve incelemelerimizi bulabilirsiniz.ÜROLİFE BÜLTEN

Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.