Peygamber Sünneti

Tanısı, Teşhisi ve Tedavisi

Yarım Sünnetli – Hipospadias

Hipospadias, üretranın (idrar kanalının) penisin uç kısmındaki doğal konumundan açılmadığı penisin doğumsal gelişiminde yaygın görülen bir anatomik farklılıktır.

Hipospadias nedir? (Peygamber Sünneti – Yarım Sünnetli)

Hipospadias, üretranın (idrar kanalının) penisin uç kısmındaki doğal konumundan açılmadığı penisin doğumsal gelişiminde yaygın görülen bir anatomik farklılıktır. Erkek üreme sisteminin ikinci en yaygın doğum anomalisidir ve doğumda her 250 erkekten yaklaşık birini etkiler. Vakaların yaklaşık% 90’ı, üretral açıklığın (meatus) penisin başının (glans) üzerinde veya yakınında olduğu daha az ciddi distal hipospadias vakalarıdır. Geri kalanında, meatusun, testisleri saran cilt yakınında veya içinde, penisin gövdesinde olan daha zorlu proksimal hipospadias vakalarıdır. Üretrayı yapması gereken mukoza dokusu, meatustan glansın ucuna kadar uzanır; bu dokuya üretral katman denir.

Çoğu durumda, sünnet derisi daha az gelişmiştir ve penisin etrafını tamamen sarmaz ve yarım ay şeklinde penis başının altını açıkta bırakır. Ayrıca, genellikle kordi olarak adlandırılan penisin aşağı doğru eğriliği meydana gelebilir. Kordi cerrahi sırasında distal hipospadias vakalarının% 10 ve proksimal hipospadias vakalarının% 50’sinde bulunur. Bu nedenle aileler belirtmese dahi mutlaka ameliyat esnasında yapay ereksiyon oluşturularak eğrilik olup olmadığı var derecesi net olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca, skrotum penisin her iki tarafında normalden daha yüksek olabilir (penoskrotal transpozisyon olarak adlandırılır). Ameliyat ile bu durum da düzeltilebilir. 

Peygamber Sünneti | TedavisiHipospadias | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Hipospadiasın nedeni bilinmemektedir. Vakaların yaklaşık% 10’unda interseks bir durumun parçası veya birden fazla anormalliği olan tıbbi bir sendromun parçası olabilmesine rağmen, çoğu zaman başka varyasyonlar olmaksızın kendi kendine ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle inmemiş testis ile birlikte görülen hipospadias vakalarında veya dış genital yapıda anormal bir görünüm olması durumunda kromozom tayini ile genetik cinsiyet tayini yapılması önem arz etmektedir. 

En yaygın birlikte görülen durum, inmemiş testis olup, distal hipospadiaslı bebeklerin yaklaşık% 3’ünde ve proksimal hipospadiaslı bebeklerin% 10’unda bildirilmiştir. Hipospadias ve inmemiş bir testisin kombinasyonu bazen bir çocuğun interseks bir rahatsızlığına işaret eder, bu nedenle çocuğun doğuştan adrenal hiperplazisi olmadığından emin olmak için tuz kaybı veya acil tıbbi müdahalenin gerekli olduğu benzer bir durum olmadığından emin olmak için ek testler önerilebilir. Aksi takdirde hipospadiaslı yenidoğanlarda rutin olarak kan testi veya röntgen çekilmesine gerek yoktur.

Hipospadias tedavi edilmezse ne olur?

Penisin ucuna yerleşmiş olan uretral meatus yani idrar kanalının en uç noktası, hem idrarın boşaltımında hem de meninin başaltımında rol oynamaktadır. Bu kanalın normal yerinin dışında olması ve dar olması hem işeme fonksiyonlarının bozulmasına hem de hijyen sorunlarına (idrarın elbiseye damalaması ve buna bağlı kötü koku oluşması vs.) neden olacaktır. Ayrıca üreme çağına gelen erkeklerin meninin vaden fornikslerine ulaştırılmasıyla ilgili sorunlara bağlı üreme problemlerine neden olabilmektedir. Son olarak kozmetik açıdan normalin dışı bir penis görünümü psikolojik açıdan da ergen ve genç erkekleri olumsuz etkileyebilşmektedir. 

Hipospadias ne zaman ameliyat edilmelidir?

Acil bir müdahale gerektirmese de erken bebeklik döneminde tecrübeli bir ürolog tarafından ameliyatının gerçekleştirilmesi önemlidir. Bir rekonstrüksiyon işlemi olan hipospadiasta ilk cerrahi oldukça önemlidir. İlk cerrahinin başarısız olması durumunda yapılacak ardışık cerrahilerde kanlanması bozulmuş, destek dokuları azalmış, skar dokusu artmış bir penis ile karşılaşılacağından başarı şansı da azalabilir. Bu nedenle uretra cerrahisine hakim ürologlardan destek alınmalıdır. 

Peygamber Sünneti | TedavisiHipospadias | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Hipospadias cerrahisi sonrası normal yaşama ne zaman dönülebilir?

Genellikle işlem sonrası sondalı olan çocukların sondaları 1 hafta sonra çıkarılır ve bundan sonra banyo yapabilirler. Oyun oynamalarında bir mahsur yoktur. Deniz veya havuz için bir hafta daha beklemelerinde yarar vardır. Sondanın ameliyat sonrası konmasının nedeni bir kalıp vazifesi görerek yeni uretranın sağlıklı iyileşmesini sağlamaktır. 

Hipospadias ameliyatında sünnnet de yapılabilir mi?

Eğer hipospadias ameliyatı tek seansta bitebilecek bir durumdaysa aynı anda sünneti de yapılabilir ve yine aynı seansta penisinde eğrilik varsa düzeltilebilir. 

Hipospadias ameliyatı olanların ileride sertleşme ve boşalma sorunları olur mu? Çocuk sahibi olmalarına bir etkisi olur mu?

Bu hastaların normal popülasyona göre sertleşme ve boşalma ile ilgili artmış bir sorunları yoktur. Fakat bu hastaların bazılarında beraberinde inmemiş testis de olduğundan eğer testislerde atrofi (küçülme) söz konusu ise buna bağlı sperm ve testosteron üretiminde kayıp olabilir. Bu durumda hem sertleşme sorunlarına hem de çocuk sahibi olma ile ilgili problemlere yol açabilmektedir. 

Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.