Sertleşme Sorunu

Tanısı, Teşhisi ve Tedavisi

Ereksiyon Sorunu

Halk arasında yanlış bir tanımlama yapılarak iktidarsızlık olarak adlandırılan sertleşme (ereksiyon) sorunu adından da anlaşılacağı gibi penisin cinsel birleşme için yeterli sertliği kazanamaması veya sürdürememesi durumuna verilen addır.

Erkeklerde sertleşme | ereksiyon sorunu | sertleşme tedavisi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Sertleşme için gereken faktörler nelerdir?

Sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel birliktelik için gereken sertleşmeyi etkileyen ve oluşmasını sağlayan faktörler şunlardır:

 1. Penis damarlarının iyi çalışması
 2. Penisi besleyen sinirlerin sağlam olması
 3. Cinsel arzuların oluşmasına katkı sağlayan hormonların normal değerlerde olması
 4. Penis hastalıkları (doğuştan gelen veya sonradan oluşan)
 5. Kullanılan ilaçlar
 6. Psikolojik sorunlar

Bu faktörlerden birtanesinin bozulması bile yeterli sertleşmenin gerçekleşmesine mani olabilir.

Bu nedenle tatmin edici bir cinsel birliktelik için sağlıklı bir fizyoloji ve psikoloji olmazsa olmazdır.

Sertleşme sorunu geçici olabilir mi?

Sertleşme sorunu özellikle psikojenik kökenli olduğunda belli bir süre devam eder ve sonra normale dönebilir. Burada hızla gelişen bir sertleşme sorunu göze çarpar ve hastanın iş veya ev yaşamında yoğun tempo veya stres durumları beraberinde olabilir. Hızla ortaya çıkan bu sorun birden normale dönebilir. Bu durum ara ara tekrarlayabilir.

Sertleşme için kullanılan ilaçlar bağımlılık yapar mı? Bu ilaçları kullanmadan artık sertleşme gerçekleşemez mi?

Sertleşme için kullanılan ilaçlar geçici veya kalıcı fayda sağlayabilir. Hastanın durumuna göre geçici ve sürekli kullanması gerekebilir. Bu ilaç veya enjeksiyonlar fayda ettiği sürece kullanılabilir. Bu ilaçlar bırakıldığında sertleşmenin olmaması ilaca olan bağımlılıktan değil, vücudun kendi kendine yetmemesinden kaynaklanmaktadır. Nasıl ki diyabet hastası olan hasta ilaçlarını almadığında kan şekeri dengelenemez ve bu hasta diyabet ilacına bağımlı olduğunu göstermez aynı durum sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan ilaç ve enjeksiyon tedavileri için de geçerlidir. Kalıcı bir tedavi olan penis protezlerine(mutluluk çubuğu) geçilene kadar bu ilaçları kullanmak gerekebilir.

Penise iğne yapılması ağrılı bir işlem mi? (Trimix)

Ereksiyon sorunu yaşayan hastalar ağızdan alınan ilaçlardan fayda görmediklerinde, penise enjeksiyon tedavisine geçmek gerekir. Bu enjeksiyon işlemi çok ağrılı bir işlem değildir. Hastalar zamanla yapılışını daha iyi öğrendiklerinde ağrı sorunları daha da azalır. Ağrıdan ziyade bu hastalarda karşılaşılan uzun dönemli sorun fibrozis denilen sert bir iyileşme dokusunun oluşması ve ilacın zamanla etkisinin kaybolması duurmudur. Bu durumda son çare olarak penis protezleri önerilir.

Şok dalga tedavisi nasıl faydalı oluyor?

Sertleşme sorunu olan hastalara ilk basamak tedaviler içerisinde sunulan güncel bir tedavi de düşük yoğunluklu şok dalga tedavisidir. Bu tedavi sayesinde 2 ay içerisinde penisteki kök hücre uyarımına bağlı olarak yeni damar oluşumu gerçekleşmektedir. Yeni damar oluşumu sertleşme sorununun ortadan kalkmasına kalıcı bir çözüm olarak fayda sunmaktadır. Oldukça konforlu bir tedavi modalitesi olan şok dalga tedavisi, günlük aktiviteleri sekteye uğratmadan 15 dk’lık 6-12 seanstan oluşan anestezi gerekitrmeyen ultrason muayenesinde yapılan işleme benzer bir uygulamadır. Penisin belli bölgelerine ses dalgaları uygulanarak bu bölgelerde yeni ve sağlıklı damar oluşumunu tetiklemek amaçlanmaktadır.

Şok dalga tedavisi esnasında ağrı duyacak mıyım?

Noninvazif yani hiçbir kesi, iğne vs, yapılamadan ağrı kesici kullanmaya dahi gerek duyulmayan bir işlemdir. Işlemden sonra da ağrı duyulmaz. Bazı hastalarda eş zamanlı kullanılan ağızdan alınan ilaçlara bağlı kas eklem ağrıları olabilir, bu ağrılar ESWT nedeniyle değildir.

İlaçlar ve şok dalga tedavisi birlikte kullanılabilir mi?

Kullanılabilir. Bu iki tedavi hastanın hem kısa vadeli sertleşme sorunu için hem de uzun vadeli kalıcı olarak sertleşme sorununun çözümü için kombine edilerek kullanılabilir. ESWT’den beklentimiz 2 ay sonrasında bir iyileşme olması olduğundan kısa vadeli sorunları çözmek için de ilaçlar birlikte kullanılmalıdır.

Erkeklerde sertleşme | ereksiyon sorunu | sertleşme tedavisi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Sertleşme sorunu olan hastaların kalp sağlığı için muayene olmaları gerekir mi?

Penisin damarsal yapısında bir bozulma farkedilirse bilinmelidir ki, vücudu çepeçevre saran damar ağlarındaki bir aksaklık benzer şekilde başka organlarda da tezahür edecektir. Sertleşme sorunu koroner damarlardaki bir sorunun habercisi olabilir bu nedenle mutlaka kardiyoloji muayenesi de bu hasta grubunda unutulmamalıdır.

Hangi ilaçlar sertleşme sorunu yapar?

Sertleşme sorununa neden olan bir çok ilaç grubu vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Diüretikler
 2. Hipertansiyon ilaçları
 3. Depresyon ilaçları
 4. Antipsikotik ilaçlar
 5. Sakinleştiriciler
 6. Parkinson ilaçları
 7. Antihistaminikler
 8. Antiepileptikler
 9. Antihistaminikler
 10. Alkol
 11. Amfetamin
 12. Barbiturat
 13. Kokain, morfin,vs
 14. Hormonal ilaçlar
 15. Prostat ilaçları
 16. Kolesterol ilaçları

Kronik hastalık olması sertleşme sorununa yol açar mı?

Bir çok kronik hastalık sertleşmeyi sağlayan damar ve sinir sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle sertleşme sorununa yol açmaktadır. Ereksiyon sorunlarına yol açan kronik hastalıklar:

Ateroskleroz

Periferal vasküler hastalık

Myokard enfarktüsü

Hipertansiyon

Diyabetes mellitus

Skleroderma

Böbrek yetmezliği

Siroz

Hemokromatozis

Kanser ve tedavisi

Dislipidemi

Epilepsi

İnme

MS

Alzheimer

Travma

KOAH

Uyku apnesi

Hipertirodi

Hipotiroidi

Hipogonadizm

Malnütrisyon

Çinko eksikliği

Erkeklerde sertleşme | ereksiyon sorunu | sertleşme tedavisi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Penis protezi sertleşme sorununu kesin çözüm müdür?

Penis protezi doğal ereksiyon ve cinsel birliktelik sonrası sönmeyi en iyi taklit edebilen cihazdır. Dışarıdan belli olmaması nedeniyle oldukça konforlu ve kalıcı bir tedavi olması sayesinde nihai altın standart tedavidir.

Neden penis protezlerinin bir çok çeşidi var?

Bu soru aslında, ideal penis protezi varsa hangisidir ve neden diğer protez çeşitleri halen kullanılıyor?’ olabilirdi. Fakat ideal protez hasta bazında değerlendirilmelidir. Her hasta için ideal tedavi farklı olduğu gibi protez seçimi de farklı olabilir. Yüksek komorbiditeleri olan hastalarda daha minimal protezler hem cerrahi işlem süresini kısaltacak hem hastaya kullanım kolaylığı sağlayacağı için öncelikle tercih edilirken, uygun hastalarda şişirilebilir protezlerin kullanımı daha uygun olabilmektedir. İki parçalı protezler ise rezervuarın yerleştirileceği alanların uygun olmadığı veya istemeyen hastalarda uygun seçenek olacaktır.

Sertleşme sorunu yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Penis sağlığı, genel vücut sağlığı ile birebir ilişkilidir. Sağlığımızı tehdit eden herşey sertleşmemiz için de sorun oluşturacaktır. Özellikle damar ve sinir sistemini korumak tatmin edici bir ereksiyon için en gerekli şartlardandır. Bunun dışında duygu durumdaki dalgalanmalar, yoğun stres ve yorucu tempoda çalışmak da sertleşme sorununa zemin hazırlayacaktır.

Uzak durmamız gerekenler:

Sigara

Alkol

Aşırı kilolar

Hareketsiz yaşam

Sertleşme sorunumu çözecek bitkisel (doğal ) gıdalar var mı?

Maca (maca turpu), 2400 mg /gün, 12 hafta

Ginseng (Panax- kırmızı), 800mg/gün, 12 hafta

Tribulus Terratis(demir dikeni), 450mg/gün, 12 hafta

Ginkgo biloba (beyin ağacı),150 mg/gün, 12 hafta

Epimedium (icarin- Azgın teke otu)

Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.