Meni Nedir? Meni Rengi, Miktarı, Kokusundaki Değişiklikler Hastalık Belirtisi Midir?

Meni, tıbbi olarak ejakülat veya semen diye bilinen erkeklerin orgazm sonrası boşalması sonucu penisten idrar borusundan dışarı atılan sıvıdır.

Meni Nedir? Meni Rengi, Miktarı, Kokusundaki Değişiklikler Hastalık Belirtisi Midir?

5 Ağustos 2021
Meni-Nedir-Meni-Rengi-Remzi-Erdem-Kadir-Tepeler-Urolife-4.jpg

Meni, tıbbi olarak ejakülat veya semen diye bilinen erkeklerin orgazm sonrası boşalması sonucu penisten idrar borusundan dışarı atılan sıvıdır. Hastalarım arasında bu sıvının tamamının spermden oluştuğunu zannedenler gördüm ancak bu sıvının yalnızca çok az bir kısmını (%5-10) sperm hücreleri oluşturur. Meni sıvısının geriye kalan kısmı enzimler, vitaminler, proteinler, mineraller (çinko), antioksidanlar ve hatta şeker oluşturur. Bütün bunlar spermlerin olgunlaşmasına ve dış fiziksel şartlardan korunmasına yardımı olur.

Meninin kendine has rengi, kokusu, kıvamı vardır. Yaklaşık 2-7ml hacminde, kirli beyaz-gri renkte, hafif jölemsi kıvamda, çamaşır suyu kokusuna benzer bir kokusu vardır.

  Meni Nedir | Meni Rengi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Meni nerede üretilir?

Meni içeriğinin büyük kısmı prostat ve prostat arkasındaki seminal vezikül denen salgı bezinden gelir. Yine idrar borusuna açılan bulboüretral bezler de orgazm anında meniye katkıda bulunur. Sperm hücreleri de testis denilen erkek yumurtalarında üretilir. Buradan testisin arka kısmında bulunan epididim denilen yere gelir ve burada olgunlaşır.

Orgazm anında bütün sıvılar epididimden prostat içine uzanan kanal yoluyla gelen spermler, prostat ve seminal vezikül sıvıları karışır. Boşalma anında sempatik aktivite ile mesane boynu kapanır ve kasılmalarla prostat içindeki sperm kanalı açılarak meni idrar borusundan dışarı atılır. Dolayısıyla menide görülen değişiklikler pek çok organın hastalığı hakkında bizlere ip ucu verebilir.

Meni Nedir | Meni Rengi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Kırmızı-pembe meni

Hastalar veya partnerleri genelde bu durumu endişeyle karşılar ve menide kan gördüklerini ifade ederek hekime müracaat ederler. Biz ürologlar bu durumu hematospermi olarak adlandırıyoruz. Farklı sebepleri vardır ve çoğunlukla altta yatan ciddi bir durum saptanmaz:

Damar yaralanması sonucu oluşan az miktarda kanama meni rengini kırmızıya-kahverengiye dönüştürebilir. Canlı kırmızı aktif kanamayı, kahverengi renk önceki kanamayı gösterir.  Zorlu tekrarlayan ilişki veya mastürbasyon sonrası kanamalar görülebilir. Bu durumlar kendiliğinden zaman içinde düzelecektir.

Enfeksiyonlar da damar yaralanması ve menide renk değişikliği yapabilir. Eşlik eden enfeksiyon semptomları ve laboratuvar bulguları ayırımda yardımcı olacaktır.

Yine özellikle prostat iltihabı, prostat biyopsisi, prostat ameliyatı ve prostat kanseri meni rengini değiştiren sebeplerdendir.

Yine kanama yapabilecek yüksek tansiyon veya kanama bozukluğu yapan pek çok hastalık da bu tabloya sebep olabilir.

Meni Nedir | Meni Rengi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

Sarı-yeşil renk:

Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar (klamidya veya gonore) ve idrar yolu enfeksiyonları sebep olabilir. Meni renk değişikliği yanında kötü bir koku da eşlik eder.

Uzun süre cinsel teması olmayanlarda da meni koyu sarı renk olabilir. Hatta partiküller görülebilir.

Yine kullandığımız ilaçlar veya tükettiğimiz yiyecekler menide renginde ve kokusunda değişiklik yapabilir. Özellikle soğan sarımsak, kuşkanmaz brokoli menide değişikliğe sebep olabilir. Yine karaciğer-safra kanallarını ilgilendiren problemler sonucu oluşan sarılık durumunda meni rengi de sarıya dönecektir.

Renk değişikliklerinin yanında meninin kıvamında- akışkanlığında da değişiklikler olabilir. Meni daha akışkan veya katı kıvamlı olabilir. Alkol, ilaç kullanımı, diyet veya spor yapmaya bağlı meni kıvamı değişebilir. Sıvı alımı az olanlarda meni çok daha kıvamlı olacaktır.

Meni Nedir | Meni Rengi | Remzi Erdem | Kadir Tepeler | Ürolife

 

Ürolife 

Doç. Dr. A. Kadir TEPELER
Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.