Yaz Ayları Cinsel Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

Cinsel yaşam her mevsimde farklılık gösterir. Kışın soğuk hava ve uzun gecelerin gizemli cinselliği, yazın kısa fakat ateşli gecelerinin sosyal ortamları zenginleştirmesi ile birlikte bambaşka bir hale bürünmektedir.

Yaz Ayları Cinsel Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

5 Ağustos 2021

Cinsel yaşam her mevsimde farklılık gösterir. Kışın soğuk hava ve uzun gecelerin gizemli cinselliği, yazın kısa fakat ateşli gecelerinin sosyal ortamları zenginleştirmesi ile birlikte bambaşka bir hale bürünmektedir. Kış aylarının gizli ve gizemli cinselliği ‘romantizm’ kelimesi ile anlatılabilirken, yazın ateşli cinselliği ise daha çok ‘erotizm’ kelimesi ile temsil edilebilir.

Mevsimlerin erkek cinselliği üzerine etkisini değerlendiren bir çalışmada cinsel performans skorlarının yaz aylarında daha iyi olduğu belirlenmiş. Bu çalışmada ayrıca cinsel düşünce ve boşalma sıklıkları da sorgulandığında yaz aylarının kışa göre daha yoğun bir cinsel hayatın olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca her mevsimde erkeklik hormonu olan testosteron seviyesi normal sınırlarda olsa da yaz aylarında miktarın arttığı ve kış aylarında düştüğü tesbit edilmiştir. Bu bilimsel veriler de bizlere aslında cinselliğin mevsimsel değişiminin altında doğal, fizyolojik nedenlerin yattığını ortaya koymuştur. Bu çalışmada genç erkeklerin (yaş ortalama: 27,8) haftalık ilişki düşüncesindeki sıklık neredeyse 2 katına çıkarken (ortlama 17’den 28’e), boşalma sıklığı ise yaklaşık 3 katına (ortalama 2’den 7’ye) çıkmıştır. (1)

Başka bir çalışmada da melatonin hormonunun testosteronu baskılayarak, cinsel arzuları baskıladığı ve bu hormonun seviyesinin güneş ışınlarıyla ters orantılı davrandığı gösterilmiştir. Yaz aylarında cinsel arzunun artmasından sorumlu bir diğer etken de melatonin azalmasıdır.

Bunun yanında eşlerin birbirini aldatması da ne yazık ki yaz aylarında artmaktadır. İlişki uzmanları bunun nedeninin yaz aylarındaki tatillerin ve macera arayışının bir sonucu olabileceğini söylemektedirler. (2)

Bir diğer olumsuz etkisi de kontrolsüz cinselliğin doğurduğu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları sıklığındaki artıştır. Özellikle genç yaş grubunda, bahar ve yaz ayları okulların sömestr tatilleri ve bu tatillerdeki macera peşinde koşma arzusuyla birleşince cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ve bu nedenle yapılan hastane başvurularını arttırmaktadır. (3)

 

Referans:
The effect of seasonal variation on sexual behaviors in males and its correlation with hormone levels: A prospective clinical trial. Cent European J Urol. 2016;69(3):285-289.
Inhibitory effect of melatonin on testosterone synthesis is mediated via GATA-4/SF-1transcription factors. Reprod Biomed Online. 2015 Nov;31(5):638-46.
Recent change in the annual pattern of sexually transmitted diseases in United States. Chronobiol Int. 2007;24(5):947-60.

 

Ürolife 

Op. Dr. Mehmet Remzi ERDEM
Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.