İnmemiş Testis Kanser Riskini Neden Artırır?

İnmemiş Testis Kanser Riskini Artırır. Testis kanseri için bilinen en yaygın risk faktörü inmemiş testistir. Zamanında müdahale gerekir.

İnmemiş Testis Kanser Riskini Neden Artırır?

25 Temmuz 2021

Testis kanseri için bilinen en yaygın risk faktörü inmemiş testistir. Normalde anne karnında gelişen erkek fetüste (bebek) testisler karın içerisinde böbreklerin komşuluğunda oluşur. Gebeliğin 8. ayı civarında testisler aşağı iner, vücut dışına çıkıp skrortuma (testis torbası) girer. Doğum sırasında erkek bebeklerin yaklaşık %3’ünde testisler skrotuma ulaşmamıştır. Çoğu zaman ilk 9 ay içerisinde bu testisler skrotuma yerleşirler. Fakat 9 ay içerisinde bu yolculuk tamamlanmaz ise ameliyat ile indirilmesi gerekir. Aksi takdirde testisler küçülmeye başlar ve fonksiyonları bozulur. Bunun yanında, bugünkü konumuz olan testis kanseri olma riski, bu çocuklarda daha fazla olduğundan farkedilebilir hale gelmesi için indirilmesi gerekmektedir.

İnmemiş testis veya kriptorşidizm (kayıp testis) öyküsü olan çocukların ileri yaşlarda testis kanserine yakalanma oranları daha yüksektir. Kanser riski testisin inmemesine bağlı değildir. Sorun testisin inememe sebebi olan anormalliktir. Muhtemelen testiste kanser riskini arttıran şey bu anormalliktir (genetik). Kanser genellikle inmemiş testiste gelişir, inmiş testislilerde testis kanseri riski 4-6 kat fazladır. Ancak bu risk sadece inmemiş taraf için geçerli değil inmiş testis için de geçerlidir. Ayrıca testisin ne kadar yüksekte yerleştiği ile doğru orantılı olarak kanser riski de artmaktadır. Karın içindeki bir testisteki kanser riski, kasıktakinden daha fazladır. İnmemiş testise erken yaşlarda yapılan müdahale testis kanseri riskini azaltır ama tamamen ortadan kaldırmaz.

 

Ürolife 

Op. Dr. Mehmet Remzi ERDEM
Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız


Sağlıklı bir yaşam sizin de hakkınız
İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 13, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al

İletişim


FulyaTerrace Teşvikiye Mah.
Hakkı Yeten Cad, Center 2
Blok No: 11, Daire:103 Şişli, İstanbul

Randevu Al


Copyright Ürolife 2021. Tüm hakları saklıdır. Tasarım enochajans.com


Call Now Button
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Ürolife Kliniğimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.